Jollof rice s tofu

17.08.2020

Pracovný názov Africká ryža, alebo "Ryža ala Ivko", pretože tento recept mám od môjho chemical brothers. :D Priniesol nám ho ochutnať na kupko a ja som si hneď prosila recept. Ak máte radi pikantné a korenisté chute, tento jednoduchý recept je práve pre Vás.

Jollof rice pochádza zo západnej Afriky. Existujú dve verzie receptu: ghanská a nigerijská (nedočítala som sa, aký je medzi nimi rozdiel). Tento recept bude samozrejme tretia verzia podľa môjho gusta. :D Originál verzia sa pripravuje z dlhozrnej ryže ( najčastejšie basmati alebo jasmínovej). Ja som použila "klasickú" guľatozrnú. Je to na vás. 

Ten príborový nožík si prosím nevšímajte. Až keď som si prezerala nafotené fotky, došlo mi, že k ryži sa nožík asi veľmi nehodí... :D 

Ingrediencie:

300 g ryže

400 ml arrabiata omáčky (Kaufland, Lidl)

400 ml vody

120 g marinovaného tofu (príchuť podľa preferencií)

100 g mrazenej zmesi koreňovej zeleniny

1 veľká cibuľa

1 dcl slnečnicového oleja

4 strúčiky cesnaku

čerstvý zázvor

chilli paprička

1 ČL byliniek (stredomorský mix)

1/2 ČL kurkumy

štipka čierneho korenia

Postup:

1. CIbuľu spolu s 1 dcl oleja spolu vymixujeme na hladkú kašu. Následne opražíme na panvici do svetlo hneda ( pozor aby vám na záver neprihorela).

2. K cibuli pridáme prelisovaný cesnak a chvíľku opražíme. K tomuto základu prilejeme arrabiata omáčku a privedieme k varu. Môžete si vyrobiť aj vlastné paradajkové pyré, ale mne táto omáčka šetrí čas a je fakt skvelá.

3. Do paradajkového pretlaku nastrúhame čerstvý zázvor asi o veľkosti reďkovky. (Lepšie prirovnanie ma nenapadá. :D Nastrúhajte proste podľa chuti. Ja zázvorom nešetrím). Taktiež pridáme nadrobno nakrájanú chilli papričku.

4. Do omáčky zamiešame aj zvyšné korenie (kurkumu, čierne korenie, zmes byliniek) a zalejeme vodou. Pridáme aj zmes koreňovej zeleniny.

5. Vodou premitú ryžu vysypeme k omáčke, poriadne premiešame a panvičku prikryjeme pokrievkou. Znížime teplotu hriania na minimum a necháme pod pokrievkou dôjsť asi 25- 30 minút. Za ten čas môžete ryžu 2- 3 x premiešať a ochutnať, či je hotová. 

(Ja varím na elektrických platniach, takže si viem nízku teplotu veľmi citlivo regulovať a takto ryžu uvariť. Ak máte plynový sporák, odporúčam radšej ryžu po premiešaní s omáčkou odstaviť z plameňa, hneď prikryť pokrievkou a neotvárať cca. 30 minút).

Moje recepty môžete sledovať aj na Instagrame:

https://www.instagram.com/varim.eticky/

Mohlo by sa Vám tiež páčiť:

V preklade to znamená čili so zeleninou. Pri zeleninovej verzii sa ešte môžete stretnúť s názvom chilli sin carne, ktorým sa označuje čili bez mäsa. Toľko jazykové okienko a teraz trošku k pôvodu tohto jedla. Samotný názov je španielskeho pôvodu. Jedlo vzniklo v Mexiku, no za národný pokrm si ho vyhlásil americký Texas. Nech je ako chce, keď zvážim...

Vynikajúce talianske cestoviny, ktoré pozostávajú zo 4 základných ingrediencií, ktorými sú cestoviny, slanina, vajcia a čierne korenie. Povegánštiť túto živočíšnu bombu bola výzva, ale vôbec to nebolo nemožné. Ak ešte nepoznáte čiernu soľ kala namak, jej vajíčková chuť a vôňa vás ohromí. Zoženiete ju vo všetkých obchodoch zdravej výživy. Nenechajte...

Ja sa na Vianoce teším snáď iba kvôli šalátu a kapustnici. Celý rok ich poctivo nejem, aby som si ich mohla cez sviatky naplno vychutnať. Tieto Vianoce budú moje prvé vegánske a tak som sa tešila obzvlášť. Stihla som už ochutnať šalát do ktorého šla bezvaječná majonéza a vymyslela som teda lepšiu verziu. Namiesto majonézy použite bezvaječnú...