Makové palacinky s vanilkovým krémom

07.01.2021

Ak si svoje pečenie nedokážete predstaviť bez použitia vajíčok, vegánske recepty vám dokážu, že sa to dá. Pri pečení má vajce samozrejme akúsi spojovaciu funkciu, ale taktiež je to malý prežitok z čias našich prababiek gazdín. Množstvo vajíčok bolo potrebné nejak spracovať, tak sa pridávali do koláčov a pečenia. Sú recepty, kde nahrádzať vajce ako spojivo vôbec nemusíte, postačí správny pomer surovín. Sú recepty, kde spojivo potrebujete a namiesto vajíčka môžete použiť napríklad banán, alebo mleté ľanové semienka a i. Z akéhokoľvek strukovinového nálevu (aquafaby) si viete dokonca vyšľahať sneh! Ubezpečujem vás, že koláče bez vajec nie sú chutné o nič menej. Musíte mať ale samozrejme dobrý recept. ;)

Čas: 40 minút                  Množstvo: 10 - 12 palaciniek

Ingrediencie:

500 ml sójového mlieka

200 g hladkej múky

50 g mletého maku

1 ČL sódy bikarbóny

2 - 3 PL kryštálového cukru

štipka soli

slnečnicový olej

Vanilkový krém:

1/2 balenia zlatého klasu

250 ml sójového mlieka

1 PL kryštálového cukru

1 vanilkový cukor

pár kvapiek vanilkovej arómy ( Dr. Oetker )

Postup:

1. Zmiešame hladkú múku so sódou bikarbónou, cukrom  a štipkou soli.

2. Pridáme mlieko a vymiešame do hladkého cesta bez hrudiek.

3. Do tejto zmesi pridáme namletý mak a pár kvapiek vanilkovej arómy. Môžete pridať viac cukru ak máte radi sladšie cesto.

4. Panvicu rozohrejeme na miernej teplote a potrieme ju olejom.

5. Palacinku otáčame až vtedy, keď na vrchnej strane nevidíme surové cesto. Pri odliepaní a otáčaní buďte opatrný aby sa vám palacinky nezrolovala a nepotrhala.

Ak nemáte v obľube mak a chcete obyčajné palacinky, môžete mak z receptu jednoducho vynechať. Ak do palaciniek nerobím vanilkový krém, pridávam do nich aj pár kvapiek vanilkovej arómy kvôli chuti aj farbe.

Vanilkový krém:

Krém uvarte podľa návodu na zadnej strane obalu. Odporúčam zvoliť variantu stredne hustého až riedkeho krému. Na palacinky natierajte ešte kým je teplý. Krém vám vystačí na cca. 10 palaciniek.

Pri servírovaní polejeme roztopeným kakaovým maslom a môžeme posypať grankom. :)

Moje recepty môžete sledovať aj na Instagrame:

https://www.instagram.com/kamila.spanila/?hl=cs

Mohlo by sa Vám tiež páčiť:

Ak si svoje pečenie nedokážete predstaviť bez použitia vajíčok, vegánske recepty vám dokážu, že sa to dá. Pri pečení má vajce samozrejme akúsi spojovaciu funkciu, ale taktiež je to malý prežitok z čias našich prababiek gazdín. Množstvo vajíčok bolo potrebné nejak spracovať, tak sa pridávali do koláčov a pečenia. Sú recepty, kde nahrádzať vajce ako...

Tieto sezamové sušienky som mala česť piecť na tohtoročných vianočných vegánskych hodoch. Musím sa priznať, že vianočné pečivo rada nemám a nikdy som ho nejedla. Maximálne som vždy ochutnala po jednom kúsku z lineckých, perníkov a týchto sušienok. Nepatria síce k tradičným vianočným sladkostiam, ale u nás doma majú svoje stále miesto. Aj keď sladké...

Ťažko sa mi hľadal príznačný zázov a nič nové som vlastne nevymyslela. Tieto müsli dobroty nie sú vôbec suché ani tvardé ako keksy, či sušienky. Práve naopak, sú mäkučké a vláčne. Zvládne ich pripraviť ktokoľvek a zaberie to minimum času.