Ako minimalizovať svoj šatník

28.09.2020

Nie na darmo sa hovorí, že šaty robia človeka. Určite každá z nás v živote vyslovila vetu "Nemám si čo obliecť" minimálne 1000x a pritom stála pred plnou skriňou oblečenia. Dnešný konzumný spôsob života sa preniesol aj do našich šatníkov a väčšine z nás plesajú srdcia pri nápise výpredaj. 

Cca. 80% šatníka po vytriedení
Cca. 80% šatníka po vytriedení

Čo je to kapsulový šatník?

V skratke ide o šatník, obsahujúci malý počet kusov oblečenia, ktoré sú nadčasové, dobre navzájom kombinovateľné a v ktorých sa cítite naozaj ale naozaj dobre. Tento koncept pochádza z Londýna a prišla s ním v 7O. rokoch majiteľka butiku s menom Susie Faux. Definuje ho, ako kolekciu niekoľkých dôležitých kusov oblečenia, ktoré nevychádzajú z módy, ako sú sukne, nohavice a kabáty. Tie potom môžu byť doplnené sezónnymi kúskami.

Väčšina ľudí sa prikláňa k počtu 33 kusov oblečenia, čo vám umožní pri správnom základe vytvoriť až 1000 kombinácii. Presný počet nie je samozrejme striktne stanovený. Je to viac menej na vás a svoje číslo si musíte nájsť sama.

Neviem ako vy, ale myslím, že väčšina z nás má v skrini celoročne všetko sezónne oblečenie - tielka, tričká, šaty, sukne, rifle, svetre. Kabáty a topánky sa zvyknú skladovať po mimo hlavnej skrine. :) Osobne to už robím tak, že ak je práve zimná sezóna- vyhradím si na ňu vrchné dve police a spodnú zaberajú letné kúsky. Ak je letná sezóna- naopak.

Ako začať s minimalizáciou šatníka?

Krok č. 1 :ZOZNAM

Ako prvé si vezmite pero a papier a spíšte si top 10 kúskov oblečenia, ktoré milujete, nosíte často a cítite sa v ňom dobre. Tieto kúsky budú tvoriť základ Vášho nového šatníka. 

Pre inšpiráciu prikladám mojich top 10 kúskov:

- Modré "mom jeans"

- Dlhá čierno- biela vzorovaná sukňa

- Dlhé čierne šaty s bielymi bodkami

- Rifle na traky

- Čierny štrikovaný rolákový sveter

- Čierne legíny

- Čierno- biele vzorované tričko

- Čierny rolák na ramienka

- Bordová košeľa s bielymi pásikmi

- Čierne balónové nohavice

"Po spísaní si zoznamu aspoň približne uvidíte, aký je váš štýl a aké farby preferujete. U mňa jednoznačne vyhrala pohodlnosť a nesmrteľná čierna." 

Krok č. 2: ČO NESMIE CHÝBAŤ

Poďme sa pozrieť na to, čo by vo vašom šatníku určite nemalo chýbať:

- Univerzálny sveter ( k rifliam, sukni, teniskám, balerínam)

- Univerzálne rifle ku všetkému

- Kabelka/ruksak na každodenné nosenie

- Elegantné sandále

- Topánky do každého počasia

- Tenisky na každodenné nosenie

Krok č. 3: ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Pred tým, ako začnete triediť sa zamyslite nad vašim životným štýlom. Aké oblečenie po väčšinou nosíte? Elegantné kvôli práci, či pohodlné kvôli materskej? Chodíte veľa na párty, či ste skôr introvert pod dekou? Uvedomte si kam sa ako potrebujete obliekať a podľa toho zvažujte, aké kúsky si ponecháte. Nečakajte, že sa niečo z toho vráti do módy, alebo že do toho schudnete. Nechcem vám brať ilúzie, ale rozhodujte sa tu a teraz. 

Krok č. 4: TRIEDENIE

Všetky veci vyberte na jednu kopu. Skriňa musí ostať úplne prázdna. Skúste si približne zrátať, koľko kusov oblečenia máte a koľko vás to všetko stálo peňazí. Ja osobne som utrpela malý osobný šok.

Potom čo si uvedomíte, že ste si za tie peniaze mohli mesiac užívať v Karibiku, môžete začať s triedením. Oblečenie budeme triediť do troch kategórii. 

Vezmite si do ruky každý jeden kus oblečenia a opýtajte sa samej seba: Budem to naozaj nosiť? Čo pre mňa ten kus oblečenia znamená? Aký mám z neho pocit? Naozaj sa neviem bez neho zaobísť? Podľa odpovede zvoľte jednu z troch kategórii pre umiestnenie:

Môj šatník pred vytriedením. Oblečenie v dvoch radoch za sebou.
Môj šatník pred vytriedením. Oblečenie v dvoch radoch za sebou.

1. Kategória

Prvou kategóriou bude skriňa. Vložte do nej svojich  top 10 kúskov zo zoznamu. Pri triedení pridávajte do skrine len oblečenie, ktoré za to naozaj stojí. Nesnažte sa len zaplniť voľné miesto.

Dobrou motiváciou je určiť si, aký maximálny počet kusov oblečenia chcete aby vaša skriňa obsahovala. Aké číslo si zvolíte je samozrejme na vás. Na začiatok to nemusíte vôbec hrotiť. Ja som sa rozhodla pre 50 kusov všetkého oblečenia na denné nosenie (jar/leto/jeseň/zima). Nerátam do toho príležitostné kúsky, ako spoločenské šaty, turistické oblečenie, či oblečenie na svah a pod. Taktiež topánky, kabelky a kabáty som riešila samostatne. Samozrejme je vhodné si zredukovať aj tieto položky a nechať si nevyhnutné minimum.

2. Kategória

Druhú kategóriu bude tvoriť oblečenie, ktorým si nie ste istá, či si ho chcete nechať, alebo vyradiť. Po roztriedení sa k tejto kôpke opäť vráťte a pokúste sa ju zredukovať. Veci, ktoré vám ostanú si uskladnite bokom, napríklad do krabice a nechajte si ich na mesačnú "skúšobnú lehotu." Nie nadarmo sa vraví: "Zíde z očí, zíde z mysle". Pri oblečení to väčšinou 100% platí. Ak vám po mesiaci nebudú tieto veci chýbať, môžete ich posunúť niekomu inému.

3. Kategória

Treťou kategóriou nám logicky ostáva oblečenie, ktorého ste sa rozhodli vzdať. Vôbec vám nemusí byť ľúto, koľko čo stálo. Aj tak ste už za to zaplatili a tie peniaze vám nikto nevráti. Nenechávajte si veci, len preto lebo k nim máte citový vzťah. Je to vždy iba vec- posuňte ju radšej niekomu komu bude slúžiť viac, ako vám. Nenechávajte si veci, ktoré sa vám síce páčia, ale nevyzerajú na vás dobre. Nenechajte sa ovplyvniť kamoškami ani nikým iným. Vy sami najlepšie viete v čom sa cítite komfortne a v čom nie. 

Áno, až toľko toho bolo....
Áno, až toľko toho bolo....
Dilema
Dilema

Čo s vyradeným oblečením?

Ja som zvolila nasledovný postup. Hodnotné kusy oblečenia (funkčné, značkové) môžete skúsiť predať. Ostatné veci som rozložila v obývačke a pozvala kamošky na mini bazár. Každá odišla s plnou taškou a ja som bola spokojná, že vyradené veci budu slúžiť ďalej. Zvyšné veci som zaniesla do komunitného centra, kde za ne boli veľmi vďační. Ten dobrý pocit, ktorý z toho budete mať má určite väčšiu hodnotu, ako kopy nenoseného oblečenia v skrini. 

Môj malý pomocník
Môj malý pomocník
Keď máte toho toľko, že je to veľa už aj na psa
Keď máte toho toľko, že je to veľa už aj na psa
Šatník po vytriedení. V spodnej polici sú veci na šport, pyžamá a veci na letnú sezónu. Pár kusov šiat a košieľ mi visí na vešiaku v inej skrini.
Šatník po vytriedení. V spodnej polici sú veci na šport, pyžamá a veci na letnú sezónu. Pár kusov šiat a košieľ mi visí na vešiaku v inej skrini.

Ako udržiavať kapsulový šatník?

Už žiadne impulzívne nákupy, či náhodné výpredaje. Uvedomme si, že móda je jeden z "najšpinavších" priemyslov. Nemalo by nám byť jedno v akých podmienkach je naše oblečenie vyrábané. V krajinách tretieho sveta ľudia pracujú za pár drobných, mnoho z nich býva priamo v továrni na výrobu a my napriek tomu dokážeme živiť tento priemysel a meniť šatník ako na bežiacom páse. O vplyve fast fashion na ekológiu nehovoriac. Vždy si veľmi dobre zvážme, čo nám v šatníku chýba. Dopredu si premyslime, akým kúskom oblečenia svoj šatník doplníme. Siahajme po kvalitných materiáloch, ktoré vydržia viac ako jednu sezónu. Podporujme lokálne značky a značky, kde sa vieme dopátrať aspoň v akých podmienkach bolo oblečenie vyrábané. Ďalsou vhodnou variantou je nakupovanie v second handoch. Ja osobne nenakupujem už nikde inde.

Ak sa rozhodnete svoj šatník doplniť o nový kúsok oblečenia, vzdajte sa jedného kúsku zo skrine (napr. ho darujte). Takto sa váš šatník bude udržiavať v rovnováhe. 

Človek robí denne stovku rozhodnutí. Praktický šatník vás ušetrí od každodenného rozhodovania čo na seba. Už vás viac nebudú rozptyľovať kopy oblečenia a vy sa nebudete strácať v tom čo v skrini máte. Jednoducho hocičo z nej vytiahnete, bude to vyzerať dobre a vy sa budete cítiť pohodlne. Je skvelé zbaviť sa každodennej "dilemy" pri obliekaní. Ušetríte čas, peniaze, planétu a v neposlednom rade sa môžete venovať dôležitejším veciam.

Môžete ma sledovať aj na Instagrame:

https://www.instagram.com/varim.eticky/