Pesto z medvedieho cesnaku

30.04.2020

Sezóna medvedieho cesnaku netrvá dlho. Asi to všetci poznáme, keď je toho doma plná chladnička. Čo teraz s tým? Ja som sa naučila skladovať medvedí cesnak týmito spôsobmi:

1. Jednu časť si dám zamraziť.

2. Kým je ešte čerstvý a dokáže prežiť v chladničke spotrebúvam ho v rámci polievok, alebo len tak na raňajky k chlebíku. 

3: Spravím si z neho pesto, ktoré skladujem v chladničke, kde vydrží poriadne dlho. Potom ho len jednoducho pridám do uvarených cestovín a skvelé jedlo je hotové. Dôležitou ingredienciou v peste sú nepochybne orechy. Môžete použiť v podstate hocijaké. Ja som si obľúbila vlašské. Sú v našich pomeroch najdostupnejšie a ja v receptoch rada používam "naše" suroviny. 

Ingrediencie:

300 g medvedieho cesnaku (rozmixovaného)

50 ml olivového oleja

40 g vlašských orechov

1/2 šťavy z citróna

1 ČL soli

Postup:

Všetko spolu zmixujeme a pesto je hotové. Uskladníme si ho v sklíčku. Vrch zahladíme a zalejeme olivovým olejom cca. 1 cm na povrchu. Olej pôsobí ako konzervant a pesto nám vďaka nemu vydrží v chladničke dlhšie. Sklíčka môžete aj sterilizovať.

Na polovicu balíka špagiet (250 g ) som použila okopistú polievkovú lyžicu pesta. 

Pesto zo sušených paradajok

Výborné je ho skombinovať aj s pestom zo sušených paradajok. Sušené paradajky si viete pripraviť doma, alebo kúpiť už rovno naložené v oleji. 

Na sušenie si vyberieme väčšie paradajky. Prekrojíme ich napoly a šťavu s dužinou vydlabeme. Paradajky uložíme na plech a sušíme na slnku, alebo v rúre pri 75 °C pri otvorených dvierkach. Sušíme s prestávkami cca. 24 h dokým paradajky nie sú gumené. Kľudne si to rozdelíme na viac dní. :)

Takto vysušené paradajky môžeme do olivového oleja naložiť celé, alebo si spraviť pesto. V tomto prípade som spravila paradajkovo- cibuľové (namiesto cibule môžete použiť bazalku).

Ingrediencie:

150 g sušené paradajky naložené v oleji

1/2 - 1 cibuľa

čierne korenie

Postup: 

Všetko spolu vymixujeme, prihrejeme na panvici a zmiešame s uvarenými špagetami. 

Gramáž, ktorá je uvedená v tomto recepte na paradajkové pesto, bude postačovať na polovicu balíka špagiet. 

Kombinácia chutí jedného aj druhého pesta sa k sebe výborne hodí, tak smelo do toho. :)