Makový koláč s citrónovou polevou

06.04.2021

Mak obsahuje až 12 krát viac vápnika ako plnotučné mlieko či iné mliečne výrobky. Obsah železa je taktiež vysoký. 100 g maku obsahuje až 122 % jeho odporúčanej dennej dávky. Pre rastlinne stravujúcich sa ľudí je teda mak výborným zdrojom vápnika aj železa.

Ingrediencie:

400 g polohrubej múky

420 ml mandľového mlieka

160 g trstinového cukru

100 ml rastlinného oleja

60 g mletého maku

1 balenie kypriaceho prášku (12g)

2 ČL jablčného octu

štipka soli

pár kvapiek vanilkovej arómy

Postup:

1. V miske zmiešame mlieko spolu s 2 ČL jablčného octu a necháme chvíľu postáť.

2. Medzitým si v druhej miske zmiešame všetky sypké ingrediencie.

3. K mlieku s octom primiešame aj olej a pár kvapiek vanilkovej arómy.

4. Obsahy oboch mís spolu poriadne primiešame až nám vznikne hladké cesto.

5. Na pečenie použijeme menší pekáčik o rozmeroch cca. 35 x 25 cm, ktorý vymastíme troškou rastlinného tuku a vysypeme múkou.

6. Pečieme pri 180° C 20- 25 minúť. Či je koláč hotový zistíme pomocou drevenej špajle.


Citrónová poleva:

K práškovému cukru prilievame po troške citrónovej šťavy a vymiešame na požadovanú konzistenciu. O čosi zdravším variantom je použiť kokosové mlieko z plechovky a dochutiť ho práškovým cukrom a citrónovou šťavou.

Moje recepty môžete sledovať aj na Instagrame:

https://www.instagram.com/kamila.spanila/

Mohlo by sa Vám tiež páčiť:

Tento recept som pripravovala vyslovene pre Vás a "čoko-milovíkov" v mojom okolí, keďže ja osobne nie som veľký fanúšik čokoládových dezertov. Nesmrteľná kombinácia čokolády a banánov si ale získala aj moje chuťové poháriky. Korpus je pripravený na štýl brownies. Čokoládová pena neobsahuje žiadne špeciálne ingrediencie ani zbytočne pridaný cukor,...

V poslednej dobe ma posadlo do každého cesta na koláč pridávať mak. Okrem toho, že ho milujem je mak aj výborným zdrojom vápnika. Živočíšne mlieko predbieha 12- násobne a o jeho vstrebateľnosť do tela sa báť taktiež nemusíte. K tomuto cestu sa namiesto marhúľ skvelo hodia aj čerešne alebo višne.

Sirup mám rada tak akurát kyslý, akurát sladký. Všetko samozrejme závisí od ríbezlí, preto treba vždy všetko ochutnávať. :) Sirup skladujem v chladničke a je určený na rýchlu konzumáciu. V chladničke vydrží tak 1 - 2 týždne. Z 2 kg ríbezlí sa mi podarilo navariť 3 litre sirupu.